SİPARİŞİMİN BANA ULAŞMASI NEDEN BU KADAR UZUN SÜRÜYOR?

Tüm siparişlerinizin size özel olarak hazırlandığını bildirmek isteriz. Genellikle 4-8 iş günü içerisinde siparişinizin teslimatını anlaşmalı olduğumuz taşıyıcı firma aracılığıyla gerçekleştiriyoruz.

Posterlerinizin size özel olarak basıldığını tekrardan belirtmek isteriz.

Çerçeve satışınız mevcut mu?

Evet, sizin için uzun ömürlü ve dayanıklı onlarca çerçeve ürettik. Çerçeve koleksiyonumuza göz atın!

Satın aldığım ürünleri nasıl iade edebilirim?

Aşağıdaki talimatlara uyarsanız taşıyıcı firma masraflarını ödeyeceğiz. Ancak, bizim sunduğumuzdan farklı bir teslimat yöntemi seçmeniz nedeniyle maruz kaldığınız ek teslimat maliyetlerini ödemiyoruz

Bize ürünü sipariş ettikten sonra 30 gün içerisinde e-posta ile ulaşın ve sipariş numarasını, iade nedenini ve hangi ürünleri iade etmek istediğinizi belirtin. Ürünlerde herhangi bir hasar söz konusu ise taşıyıcı firmanın tüm masraflarını karşılayacağız. Fakat ürünleri "beğenmedim, boyutları duvarıma uymadı, çerçevemle uyumlu olmadı" gibi sebeplerden dolayı iade etmek istediğinizde taşıyıcı firmanın masrafları size ait olur. Sebebleri belirledikten sonra doldurmanız için bir dijital iade kargo makbuzu göndereceğiz. Yaris Note ambalajımızla iade gönderimi sağlamalısınız. Ambalajımızla gönderilmeyen iadeler kesinlikle kabul edilmemektedir.İade paketinizi size belirteceğimiz taşıyıcı firmanın şubesine teslim edin. İadenin teslim edildiğini kanıtlayan bir makbuz isteyin ve iadeyi onaylayana kadar makbuzu saklayın.İadeniz İstanbul, Türkiye'deki iade ofisimize ulaşır ulaşmaz işleme alır ve onaylar onaylamaz, sipariş anında kullandığınız e-posta adresine iade onayı gönderilecektir. Ücret iadeniz aynı gün içerisinde (ödeme yönteminizi göre değişiklik gösterebilir) gerçekleşir. 

  • "Sizin Tasarımınız" kategorisinden sipariş edilen posterlerin iadesi kesinlikle yapılmamaktadır. Kişiye özel basıldığı için tekrar satılabilinirliği yoktur. Cayma hakkınının kullanımı mümkün değildir.
Siparişim ne kadar sürede teslim edilir?

Siparişinizi ortalama olarak 1 hafta içerisinde anlaşmalı olduğumuz taşıyıcı firmaya teslim ediyoruz. Siparişlerinizin özel baskı olduğunu hatırlatmak isteriz. Tüm süreçleri size mail olarak bildirmekteyiz. Teslimatlarınız iş günü içerisinde yapılmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri Yaris Note & Poster olarak çalışmamaktayız.

Yaris Note ürünleri nereden gönderiyor?

İstanbul'daki Yaris Note Tasarım ofisinde siparişlerinizin hemen ardından baskı aşamasına geçilmektedir. Daha sonrasında ortalama olarak 2-4 iş günü içerisinde siparişlerinizi size teslim edilmek üzere İstanbul'daki ofisimizden taşıyıcı firmaya teslim ediyoruz.

Kapıda Ödeme imkanı mevcut mu?

Kapıda ödeme yöntemi ile sipariş kabul etmemekteyiz.

Siparişimi iptal etmek istiyorum, nasıl yapabilirim?

Siparişinizi iptal etmek istiyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin. Açılış saatlerimizde, baskılarınızın depomuzdan sevk edildiği zamana kadar her türlü değişikliği yapabiliriz.

Kargo ücreti ne kadar?
POSTERLERİM ÇERÇEVELİ ŞEKİLDE Mİ ULAŞACAK?

Yaris Note olarak, Artık Çerçeveleme Hizmetleri sunuyoruz! Baskıları doğrudan çerçevelerinizde birleştiriyoruz. Yapmanız gereken tek şey onları kutusundan çıkarmak. Siparişinizi aldıktan hemen sonra mekanınızı dekore etmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen müşteri hizmetlerimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

SİPARİŞİMİ NASIL TAKİP EDEBİLİRİM?

Siparişinizi oluşturduktan sonra mail adresinizi sipariş numaranızı ve içeriğini sizinle paylaşıyoruz. Sipariş numaranızla birlikte bu bağlantıdan siparişinizin tüm aşamalarını takip edebilirsiniz.

SİPARİŞ ONAYI ALMADIM.

Eğer bizimle bir sipariş verdiyseniz, ancak sipariş onayı almadıysanız, e-posta adresinizin yanlış girilmiş olma ihtimali vardır. Lütfen bizimle iletişime geçin. Kayıtlı e-posta adresini düzeltmek ve size sipariş onayını göndermekten memnuniyet duyarız. Diğer durumlarda, siparişiniz geçerli olmayabilir, bu nedenle yeni bir sipariş vermeden önce bir siparişinizi oluşturmadan önce iletişime geçin ve çift siparişten kaçının.

SİPARİŞİMİN GEÇERLİ OLDUĞUNU NASIL BİLEBİLİRİM?

Siparişinizi tamamlarken girdiğiniz e-posta adresine bir sipariş onayı alacaksınız. Siparişinizi gönderdikten kısa bir süre sonra onay almadıysanız, işlemle ilgili bir sorun olabilir. Bizimle iletişime geçin, en kısa sürede sorunu çözeceğiz!

Google Pay, Apple Pay, PayPal ve Klarna ödeme yöntemlerini sunuyor musunuz?

Evet, kredi kartı ve banka kartının yanı sıra Google Pay, Apple Pay ve PayPal ve Klarna ödeme kabul edebiliriz.

İNDİRİM KODUM ÇALIŞMIYOR.

Lütfen kodun yazımını kontrol edin ve bir son kullanma tarihi varsa bakın. Eğer yoksa, lütfen müşteri hizmetleri ile iletişime geçin, böylece size yardımcı olabiliriz.

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı?

Bize bir e-posta gönderin, Yaris Note Deneyim ekibimizden biri mümkün olan en kısa sürede size geri dönecektir. Sipariş numaranızı (varsa) eklediğinizden emin olun. Lütfen bilgi@yarisnote.com adresinden bize e-posta gönderin.